Приєднуйтесь. Візьміть участь у Програмі.

8. Показники вартості будівництва суден.

Ініціативна розробка судна проекту «Марлін 5500» була розпочата Центром яхтобудування у 1990 р. Технічний проект 02160, розрахунок трудомісткості і вартості робіт були зроблені у 1991 році в рублях СРСР.

Технічний проект виконано в обсязі Відомостей документів технічного проекту 02160.360060.001 ТП (58 арк.).

Документом «Вартість судна (орієнтовний розрахунок) 02160.360060.011 РР» (179 арк.) визначено основні економічні параметри будівництва серії учбових суден. Ріст вартості суден, визначених у Розрахунку, у порівнянні з 1990 р. зумовлено додатковими витратами:

-         підвищення рівня нормативної рентабельності до 25% (майже вдвічі);

-         ріст відрахувань на соціальне страхування до 37% замість 18,2%;

-         введення з вересня 1990 р. нового комерційного курсу покриття імпортних поставок;

-         введення 5% відрахувань від собівартості на створення централізованого фонду НДПКР;

-         ріст цін і тарифів з 01.01.1991 р.;

-         збільшення витрат у зв’язку із збільшення тоннажності судна;

Вартість покупних іноземного виробництва розраховувалась у доларах США. Ми прекрасно розуміємо, що рублів СРСР вже не існує, покупні іноземного виробництва повинні вже бути заміщені і мають нову вартість, але розрахунки 1991 року вказують на номенклатуру і пропорції, витрати часу, які можуть бути по новому оцінені і враховані. Важливо розуміти, що матеріал розрахунків корпусного технологічного процесу є базовим і його відносно легко можна буде адаптувати до норм і вартостей сучасного будівництва за допомогою перевідних таблиць, вартості нормо-часу технологічних операцій, матеріалів та обладнання. У любому випадку, така перевірка і коригування вартості виробу суднобудівним заводом робиться завжди і є основою аналізу заказу до підписання договору на будівництво судна.

Планові показники 1990 побудови серії суден: головного – учбового судна; 3- круїзних суден.

* Технічний проект головного судна вартістю 550 тис. рублів вже виконано Центром яхтобудування «Сейлекс» і є його вкладом у Проект, але він потребує перевірки, адаптації і інтерпретації у сучасних умовах проектування. Тому на ці роботи попередньо і умовно виділяється додатковий час у об’ємі трьох місяців і кошти в розмірі біля $30 тис.

** Технічне обслуговування і авторський нагляд за головним судном і першим судном серії враховані у складі робіт технічного і робочого проектування у розмірі 3% до вартості будівництва суден.

За змін часу і економічної ситуації, кількість матеріалів і комплектуючих, валютних витрат значно змінилося.

В сучасних умовах суднобудування більша частина робочого проектування віддається заводському центральному конструкторському бюро. З огляду на таку норму робоче проектування не проводилось до остаточного визначення заводу – підрядника.

Проектування за планом проводиться паралельно з будівництвом суден. Будівництво серії суден проводиться паралельною загрузкою всіх технологічних ділянок. Такий порядок визначає сумарний строк виконання Проекту не як суму строків робіт по кожному судну, а як строк технологічного процесу, складеного з послідовних і паралельних операцій. В нашому випадку такий строк має бути розрахований заводом – підрядником і складати біля 3-4 років.

Проектування головного учбового судна проводилось у час великих змін. Почалось проектування, коли долар США коштував 0,67 рубля.

У листопаді 1990 року указом М. Горбачова був введений комерційний курс долара, який становив 1,8 рубля за долар США.

У квітні 1991 року була відкрита валютна біржа Держбанку СРСР, де формувався біржовий курс. Наприкінці 1991 року можна було постояти в черзі і купити долар за 27,5 рублі, а продати за 40-50. Ця спекуляція швидко закінчилась і долар продовжив свій стрімкий ріст, а рубль – знецінювання. На Україні з’явились купони, а згодом і гривні.

Вартість робіт і послуг у 1991 році в СРСР залишалась дуже низькою, нижчою за Європейську в 5-10 разів. Вартість матеріалів – нижчою в 2-3 рази. Це зумовлювало надзвичайну економічну ефективність суднобудування і подальшого експорту суден, або їх експлуатації за кордоном та в міжнародних територіальних водах.

Відповідно до документу «Вартість судна (орієнтовний розрахунок) 02160.360060.011 РР» оптова ціна і повна собівартість на серію суден визначена у розмірах:

-         головного –  19 010 (15 208,7) тис. руб.;

-         2-го – 13 690 (10 952,3) тис. руб.;

-         3-го – 13 280 (10 624,6) тис. руб.;

-         4-го – 13010 (10 408,4) тис. руб.

Альтернативні розрахунки показували можливість побудови судна власним коштом за суму біля $5 млн., в той час, коли $15 млн. могли бути найменшими ринковими цінами.

 До попереднього

Читати далі.

До початку документа.

Приєднуйтесь. Візьміть участь у Програмі.