Приєднуйтесь. Візьміть участь у Програмі.

4. Переробка розсолів природного і техногенного походження.

Фіг. 1. Знімок Google Eath. Зображення з супутника Домбровського кар'єру, м. Калуш Івано-Франківської області, Україна.

У промисловому виробництві калійних добрив присутній відхід виробництва - розсіл. Цей техногенний відхід накопичують у шламосховищах. Розсіл також утворюється вимиванням породи при кар'єрному видобутку, утворюючи великі озера з високою концентрацією солей кальцію, магнію, калію, натрію. Склад утворених розсолів по концентрації елементів в місцях видобутку та зберігання різний, але вплив його на навколишню природу в разі розливу, - однаково згубний.

Проектна пропозиція прорахована на прикладі місця екологічного лиха Домбровського кар'єру Калуського району Івано-Франківської області України з орієнтовним складом розсолу CaSO4 - 2,92; MgSO4 - 65,64; MgCl2 - 16,42; KCl - 47,67; NaCl - 193,53 г / л і загальної концентрацією близько 326 г / л, який утворюється при розчиненні породи атмосферними опадами.

Рівень розсолів постійно збільшується, погрожуючи перелитися через краї дамб кар'єру і хвостосховищ, розсіл створює ерозію ґрунту, просуваючись у бік річки Лімниця, з якої загрожує потрапити в річку Дністер, знищити живність і рослинність річок, позбавити більшу частину Республіки Молдова та частина України питної води.

Ми не згодні з: пропозицією випарки близько 50 млн. м3 розсолу і засипки кар'єру землею за 21 рік з витратами від $ 1,0 млрд.; очікування катастрофи, та ліквідації її наслідків за рахунок Європи та народу України.

Ми пропонуємо по нашій оригінальній безвідходної технології переробити розсоли в корисні товарні продукти - солі магнію, кальцію, калію, натрію з прибутковістю від $ 150 на кожному кубічному метрі розсолу.

Технологія придатна для розробки сольових родовищ, яких лише на Прикарпатті України налічується більше 20-ти. Відпрацьована технологія буде придатна і для інших розсолів природного і техногенного походження (в т.ч. і бішофіту) різної концентрації солей. Це дасть можливість створити виробництво «зрілих товарів» (товарного хлориду, сульфату, карбонату, нітрату магнію, кальцію, калію і хлору, соди) - вихідних матеріалів для виготовлення мінеральних добрив, металевого магнію і вогнетривів, будівельних матеріалів тощо.

Проблем забезпечення безпеки утримання техногенних відходів не тільки в Україні, Росії, а й по всьому світу досить.

Світові обсяги сировини і ринку поки точно вказати неможливо, але очевидно, що вони складають багато мільярдів тонн і мають неозорні перспективи розвитку.

Тільки лінзи бішофіту Росії, що тягнуться від гір Південного Уралу до гір Північного Кавказу при їх розробці за пропонованою технологією можуть позмагатися з економічним потенціалом нафтових родовищ.

До попереднього

Читати далі.

До початку документа.

Приєднуйтесь. Візьміть участь у Програмі.